Чотири етапи розвитку графічного фасилітатора

Чотири етапи розвитку графічного фасилітатора
02 декабря 2018

Чотири етапи розвитку графічного фасилітатора

Протягом багатьох років я спостерігав за своєю практикою візуального мислення та графічної фасилітації. І, принаймні, на основі мого індивідуального досвіду я можу констатувати, що я пройшов певні етапи зрілості своєї майстерності, які відповідають різним ступеням моєї впевненості у собі як графічного фасилітатора.

 

Ось ці етапи:

 

  • Презентація роботи, що вже була підготовлена завчасно.
  • Візуальна розповідь – супроводжувати візуально вашу доповідь під час викладання.
  • "Фасипулювання" групи - провести його за заздалегідь визначеним сценарієм і одночасно переконатися, що група задіяна і що вони слідкують за основними пунктами історії.
  • Повністю динамічна фасилітація - коли ви ніколи не знаєте, який результат буде отриманий після повністю непередбачених (ну, до певної міри) групових дискусій.

Буде справедливим сказати, що ці етапи стоять від найпростішого до найважчого. Ви, очевидно, хочете одразу стрибнути на останній рівень, але це, водночас, – найскладніший рівень.

 

Презентація

Ви відчуваєте себе найбільш безпечно, коли ви принесете підготовлений матеріал, вилизаний і відполірований. Ви повинні витратити будь-який час, необхідний завчасно. Для вас немає несподіваних моментів, ви абсолютно впевнені. Погана новина полягає в тому, що ефективність такого методу є найнижчою - група не відчуває себе причетною, процес не запрошує їх до спільного творення. Це ще один нудний монолог, односторонній зв'язок. Все, що ви можете зробити - це принести дрібку індивідуального аромату - вашого власного виробництва. Ви не хочете залишатися тут надовго.

 

Візуальна розповідь

Це рівень 2, це вдосконалення. Група сприймає вас як мага - ви розповідаєте історію, і одночасно малюєте її. Це працює фантастично при презентації будь-якої ідеї або рішення, це неймовірно спрацьовує при продажах. Це набагато краще за презентаційні слайди. Недоліки схожі - у кращому разі ви можете задіяти групу, задаючи питання. Однак ви не збираєтесь змінювати вашу історію, вона вже заздалегідь визначена. Незважаючи на те, що це лише на 1 рівень вище, і ви хотіли б рухатися далі, цей спосіб графічної фасилітації має величезний потенціал застосування, і ви будете використовувати його дуже часто. Просто використовуйте його мудро - повністю визначивши цілі зустрічі.

 

"Фасипулювання"

Я почув цей термін вперше від Арі Ван Беннекум - agile-гуру та досвідченого фасилітатора. Арі сказав мені, що ти не хочеш фасипулювати - це коли ви маніпулюєте групою, щоб привести їх до заздалегідь визначеного рішення чи рішення, але ви прикидаєтесь, що будете лише фасилітатором для них. Це не етично і не має нічого спільного з фасилітацією. Це означає, що у вас вже є сценарій під рукою, і ви не розкриваєте його групі. Замість цього ви виступаєте фасилітатором групової динаміки, щоб тонко підштовхнути групу до «правильних» відповідей. Проте, існують і хороші кейси застосування цього методу. Особливо в освіті. Коли ви керуєте групою в напрямку до нових знань, ви знаєте правильні відповіді, і група хоче їх отримати. Набагато ефективніше підштовхувати їх на ці знання, запалюючи та надихаючи на процеси мислення. Діставшись до них з вашою незначною допомогою, вони одержують те чого потребували самі! На наступний етап далі.

 

Повністю динамічна фасилітація

Це король пагорба. Це ваш остаточний розвиток навичок графічної фасилітації, і це найпривабливіше. Ви є майстром "білого простору" - ви вже не лякаєтеся пустої маркерної дошки або фліпчарту, тепер ви керуєте, а структуризація візуальної мапи знаходиться під вашим контролем. Вам байдуже, як розвивається дискусія, в той час поки група досягає цілей сесії і генерує цінність, організація ж простору для візуалізації - стало вторинним. Вітаю, якщо ви вже там є! Ви на вершині! ;)

 

Тепер, повернувшись до мого особистого шляху, я можу сказати вам - не хвилюйтеся, якщо ви ще не на вершині своїх навичок. Це нормально переходити туди не поспішаючи і, можливо, повільніше, ніж ви хотіли б. Секрет у тому, щоб мати бажання і терпіння опинитись над звичайним хлопцем що зачитує слайди, тому просто продовжуйте робити це, і це станеться!

 

Я сподіваюсь, що ця спроба структурувати цей шлях буде надихати та заохочувати тих, хто все ще вагається або не впевнений у своїх можливостях.

Перейти на мобильную версию сайта
Да, перейти Остаться на основной версии